Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Го регулира холестеролот, крвниот притисок, го подобрува имунитетот… Ова е МАГИЧЕН пијалок

Конзумирањето на овој сок ќе ја подобри и состојбата на косата и кожата.

Целерот е одличен извор на влакна, калциум, магнезиум, фосфор, витамини Б и Б6, витамин Ц и многу други минерали. Содржи многу малку заситени масти и холестерол. Во исхраната се користат коренот, стеблото и листот. Тој е незаменлив дел од супите, салатите, супите и чорбите, а како специјален зачин се користат суви семки од целер, пренесува Курир.

Го регулира крвниот притисок

По неколку недели консумирање сок од целер, како што докажаа фармацевтите, ќе ви го намали крвниот притисок за 14%. ако имате проблеми со висок крвен притисок, овој пијалок се покажал како најефективен.

Го намалува ризикот од Алцхајмерова болест

Целерот е растение кое изобилува со лутеолин – флавоноид кој произведува природно антиинфламаторно дејство, кое ќе спречи мозочни заболувања, ќе ги подобри и неговите когнитивни функции, но и успешно ќе ја заштити меморијата. Поради ова, луѓето кои пијат сок од целер најмалку 3 пати неделно ќе имаат 76% помали шанси да развијат Алцхајмерова болест.

Го намалува холестеролот

Истражувањето на Универзитетот во Чикаго докажало дека кога ќе го консумирате овој сок ќе можете да го намалите нивото на лошиот холестерол, а резултатите се видливи доколку овој сок го консумирате 4 пати неделно.

Го подобрува имунитетот

Целерот е богат со витамин Ц и во врска со тоа, сокот од целер е одличен за консумирање кога треба да го зајакнете имунитетот. Ќе можете да ги намалите симптомите на обичната настинка.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Распространетиот коњанички имот има замок со осум спални соби и 150-години стара чуварска куќа. Двејн Џонсон се префрли во селата на Џорџија.Ентитет поврзан со...

Fool Moon

Поранешната бизнис менаџерка на познатиот пејач Рики Мартин (50) тврди дека поп-ѕвездата и должи нешто повеќе од милион долари, а сега поднела тужба обидувајќи...

Green Tea

Актерката, икона за убавина и креативен директор за шминка зборува за летните третмани. Гвинет Палтроу беше една од најомилените и најпопуларните актерки на холивудската...

Four Seasons

Градот на светлината е непропустлива дестинација за страсните љубители на уметноста, а причината за тоа е многу повеќе од Ајфеловата кула. Одвојте време и...

Advertisement