Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Го подобрува варењето и го намалува холестеролот: Сокот од целер и авокадо ќе го прочисти вашето тело

Целерот е познат како природен антисептик

Секој природен лек е добредојден за време на пандемија, а истото важи и за сокот направен од целер, лимон и авокадо. Зелениот зеленчук има антиинфламаторно дејство поради присуството на цинеол и линолеинска киселина во нивниот состав.

Целерот е познат и по своите антисептички и лековити својства. Лечи воспалителни болести на усната шуплина, го олеснува крварењето на непцата.

Го намалува нивото на холестерол и шеќер во крвта. Тоа спречува формирање на тромби, служи како профилакса и терапија за анемија поради високата содржина на железо.

Го зголемува лачењето на ензимите и го подобрува лачењето на желудечниот сок, со што се стимулираат дигестивните процеси.

Ја подобрува функцијата на црниот дроб. Обидете се да додадете лисја од целер во вашата исхрана што е можно почесто.

Состојки:

1 куп лисја од целер

2 лажици сок од лимон или лимета

1 авокадо

1 чаша филтрирана вода

1 чаша коцки мраз

1 лажица мед

Подготовка: Ставете сè во блендер и мелете додека сè не се измеша добро. Истурете во чаша и консумирате (пиете) наместо појадок или ужинка.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Four Seasons

Црните плажи се појавуваат на места кои некогаш имале силна вулканска активност или се во близина на сѐ уште активни вулкани. Долгите бели песочни...

Cotton Club

Иконски чанти, чевли и други детали добија летно, песочно освежување… Откако ја покажа својата најнова колекција во Шангај, Марија Грација Кири штотуку ја лансираше...

Fool Moon

Еден ден некој го праша најбогатиот човек на светот: „Дали има некој побогат на светот од тебе?“ Најбогатиот човек одговори: „Да, постои личност која...

Fine Living

Кога ќе го слушнеме Alvisi Kirimoto + Partners, првото нешто што ни паѓа на ум е ништо друго освен извонредност во архитектурата и уметност...

Advertisement