Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Го нарушува изгледот, ги уништува органите: Сите го користиме овој зачин, а вие не сте ни свесни колку е опасен за вашето здравје!

Без сол, повеќето луѓе не можат да замислат оброк, но со овој зачин треба да бидете умерени. Неопходно е да се земе сол за да може организмот да функционира нормално, но ако се надмине препорачаната доза, може да се појават разни компликации.

Препорачливо е да се земаат до 6 грама во текот на денот, што е приближно една рамна лажичка.

Еве што се случува кога ќе внесеме повеќе од тоа:

Вишокот сол во телото се врзува за водата во крвта, правејќи ја крвта подебела, што потоа ја отежнува циркулацијата, бидејќи срцето мора да „пумпа“ побрзо и посилно. Како резултат, се јавува висок крвен притисок, и колку е повисок, толку повеќе се напнуваат срцето, артериите, бубрезите и мозокот.

Ова може да доведе до срцев удар, деменција и проблеми со бубрезите.

Артериите се згуснуваат, што може да биде особено опасно ако се веќе затнати. Зголемениот притисок може да предизвика и ангина пекторис, бидејќи во тој случај, недоволно кислород не стигнува до срцевите клетки.

Прекумерното внесување сол има штетно влијание и врз мозокот, бидејќи циркулацијата е ослабена, што со текот на времето доведува до деменција и други болести.

Ако јадете многу солена храна и ви е препишана диуретична терапија, имајте на ум дека тие ќе ја намалат ефикасноста на лековите.

Поради акумулација на вода, лицето станува отечено. Најчести се темните кругови кои му даваат на лицето уморен изглед.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Ако бившиот веќе не гледа заедничка иднина со вас, тоа ќе го сфатите кога ќе се сретнете, а тој едвај ќе ве погледне, кога...

Route 66

Jeep Wrangler со текот на времето „прерасна“ во софистицирана машина и би било интересно ако Американците воведат помала теренска верзија, како што е визијата...

Fool Moon

На десетгодишнината од веридбата на Кејт Мидлтон (38) и принцот Вилијам (38), британските медиуми објавија помалку познати детали од времето кога војводата и војвотката...

Green Tea

Ако сакате вкусна супа богата со хранливи состојки и лесна за подготовка, ова е вистинскиот рецепт за вас. Сè што ќе ви треба се...

Advertisement