Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Гоџи бобинки: моќни антиоксиданси

Нутриционистите ги класифицираат како суперхрана поради нивното силно антиоксидантно дејство, т.е. способноста да се уништат слободните радикали.

Тие доаѓаат од Хималаите и со векови се користат во азиските земји не само како храна, туку и во медицината, а неодамна овие мали црвени бобинки може да се најдат и во козметичките производи. Благодарение на моќните антиоксидантни својства и одличниот извор на хранливи материи (вклучувајќи витамини А, Б2 и Ц и калциум, магнезиум, железо и многу есенцијални амино киселини), екстрактот од гоџи -бобинки има подмладувачки и ревитализирачки ефект врз косата и кожата, бидејќи ја подобрува синтезата на колаген.

Бидејќи УВ зраците се една од главните причини за стареење на кожата, т.е. продлабочување на брчките и хиперпигментација, намалување на ризикот од предвремено стареење на кожата со конзумирање на гоџи бобинки и пробајте креми кои ги содржат нивните активни состојки.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Компанијата Тифани и Ко. се претстави во Дубаи со најскапото парче накит во својата историја – ѓерданот „World’s Fair“. Неговата цена се проценува на...

Fine Living

Орландо Блум пред да се вери со Кејти Пери, живеел во егзотична вила на Беверли Хилс. Но, по раѓањето на неговата ќерка и претстојниот...

Fool Moon

Стрелците во астрологијата се опишани како среќни луѓе, кои засекогаш остануваат деца во нивните души. Ова е знак кој се стреми кон љубов и...

Green Tea

Кога зборуваме за здравјето, неизбежно е да се спомене и имунитетот, бидејќи тоa не штити од разни инфекции и болести. И кога велиме имунитет,...

Advertisement