Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Готова за 15 минути: Белата Хуанита ќе стане вашата омилена торта (РЕЦЕПТА)

Сите сакаме слатки.

Особено оние што се прават брзо и лесно.

А дури ако е торта, уште подобро.

Знаеме дека ќе помислите дека нема торта што може да биде подготвена брзо, но ние веднаш ќе ве демантираме со рецептов.

Ќе направите бела торта Хуанита, буквално, 15 минути.

Состојки:

  1. 200 гр наполитанки
  2. 10 лажици шеќер
  3. 1 литар млеко
  4. 500 гр шлаг
  5. 2 вреќи желатин

Подготовка:

Сварете го млекото и шеќерот и оставете ги да се изладат, а потоа додадете два желатина кои претходно ќе ги промешате во малку вода. Изматете 400 грама шлаг со млеко и шеќер, а потоа изматете го добиениот шлаг со претходно зготвен шеќер и млеко.
Покријте ја тавата или калапот со проѕирна фолија и таму истурете дел од белата смеса, а на останатите додадете ги наполитанките што претходно сте ги распаднале.
Измешајте го сето тоа добро да се соедини, па истурете го во калапот. Потоа ставете го во фрижидер да се стврдне и за тоа време изматете ја преостанатата шлаг и кисела вода или млеко, а откако ќе се излади тортата украсете ја со шлаг.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Ф ановите со нетрпение го очекуваат продолжението на култната серија на ХБО Макс „Сексот и градот“. Така, според „Дејли мејл“, наместо Саманта (Ким Катрал...

Fool Moon

Лејди Гага е една од оние музичари од светската музичка сцена која нема што не направила – плејада хитови, го освои Златниот глобус, неколку...

Cotton Club

Модниот бренд Miu Miu претстави кампања за пролет / лето 2021 година, што претставува заедница на неконформисти со жива личност. Миучија Прада реши да...

Cotton Club

Џо Бајден положи заклетва како 46-ти американски претседател на Соединетите Држави на церемонија во Вашингтон. Пред него се заколна и Камала Харис, првата потпретседателка...

Advertisement