Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Впечатливи начини на кои витаминот Ц влијае на здравјето: 5 причини зошто да го земате често…

Иако вообичаено се советува внесот на витамин Ц да биде од храна, многу луѓе се свртуваат кон суплементи за да ги задоволат своите дневни потреби.

Витаминот Ц е есенцијален витамин кој телото не може да го произведе самостојно. Тој има многу улоги и здравствени придобивки. Растворлив е во вода и се наоѓа во многу овошја и зеленчук, вклучувајќи портокали, јагоди, киви, пиперки, брокула, кељ и спанаќ.

Препорачаната дневна доза на витамин Ц е 75 mg за жени и 90 mg за мажи. Иако обично се советува да се зема витамин Ц од храната, многу луѓе се свртуваат кон суплементи за да ги задоволат дневните потреби.

Еве пет научно докажани придобивки од консумирањето на витамин Ц.

 1. Го намалува ризикот од хронични болести
  Витаминот Ц е моќен антиоксиданс кој може да ја зајакне природната одбрана на вашето тело. Антиоксидансите се молекули кои го зајакнуваат имунолошкиот систем со заштита на клетките од штетните молекули познати како слободни радикали.

Кога слободните радикали се акумулираат, тие можат да предизвикаат оксидативен стрес, кој е поврзан со многу хронични болести.

Истражувањата покажуваат дека конзумирањето на поголеми количини на витамин Ц може да го зголеми нивото на антиоксиданси во крвта до 30 проценти.

 1. Помага во контрола на високиот крвен притисок
  Високиот крвен притисок го зголемува ризикот од срцеви заболувања, кои се водечка причина за смрт во светот. Истражувањата покажаа дека витаминот Ц може да биде корисен за намалување на крвниот притисок кај оние кои немаат проблеми со него.

Студија на животни покажала дека земањето додатоци на витамин Ц помага да се релаксираат крвните садови кои носат крв од срцето, што помогнало да се намали крвниот притисок.

Покрај тоа, анализата на 29 човечки студии покажа дека земањето додатоци на витамин Ц го намалува систолниот крвен притисок и дијастолниот крвен притисок кај здрави возрасни лица.

Иако овие резултати се ветувачки, не е јасно дали ефектите врз крвниот притисок се долгорочни.

 1. Го намалува ризикот од срцеви заболувања
  Многу фактори го зголемуваат ризикот од срцеви заболувања, вклучувајќи го гореспоменатиот крвен притисок, високите нивоа на триглицериди или лошиот холестерол и ниските нивоа на добар холестерол.

Витаминот Ц помага да се намалат факторите на ризик, што пак го намалува ризикот од срцеви заболувања.

Анализата на девет студии во кои учествувале речиси 300.000 испитаници покажала дека по 10 години, луѓето кои земале најмалку 700 mg витамин Ц дневно имале 25 отсто помал ризик од срцеви заболувања од оние кои воопшто не земале витамин.

Сепак, научниците не се сигурни дали луѓето кои консумираат храна богата со витамин Ц следеле поздрав начин на живот од луѓето кои земале суплементи. Така, останува нејасно дали разликите се должат на витаминот Ц или други аспекти од нивната исхрана.

 1. Помага во спречување на недостаток на железо
  Железото е важна хранлива материја која има различни функции во телото. Неопходен е за формирање на црвени крвни зрнца и транспорт на кислород низ телото.

Дополнувањето на витамин Ц може да помогне да се подобри апсорпцијата на железо од исхраната. Помага да се претвори железото кое слабо се апсорбира, како што се растителните извори на железо, во форма што е полесна за апсорпција.

Ова особено важи за луѓето кои практикуваат диета без месо, бидејќи оваа храна е главен извор на железо.

 1. Го зајакнува имунитетот
  Една од главните причини зошто луѓето земаат додатоци на витамин Ц е да го зајакнат имунитетот.

Витаминот Ц помага да се стимулира производството на бели крвни зрнца познати како лимфоцити и фагоцити, кои помагаат да се заштити телото од инфекции.

Витаминот Ц е суштински дел од одбранбениот систем на кожата. Активно се транспортира до кожата, каде што може да дејствува како антиоксиданс и да помогне во зајакнувањето на одбранбената бариера на кожата. Исто така, студиите покажаа дека земањето витамин Ц може да го забрза процесот на заздравување на раните.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Даф призна дека достигнала фаза во која, денес, целосно го прифаќа своето тело и не е заинтересирана никогаш повторно да живее според холивудските стандарди...

Wall Street

Дресот што го носеше аргентинската фудбалска ѕвезда Диего Марадона кога го постигна својот познат гол „Божја рака“ за време на Светското првенство во 1986...

Green Tea

Руколата е една од најблагодарните намирници што можете да ги внесете во вашето секојдневие – се одгледува во текот на целата година, лесно се...

Wall Street

Проблеми со купувањето на мрежата Твитер – Маск објави дека одлуката ја става во мирување! Илон Маск понуди 44 милијарди за купување на Твитер...

Advertisement