Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Во кои производи треба да бараме железо?

Железото е еден од најважните елементи во трагови во нашето тело. Според статистичките податоци, недостаток на железо во организмот се забележува кај 30-40% од популацијата на нашиот континент, што доведува до последици со различна тежина: од хроничен замор до анемија и опаѓање на косата. Не мора да земате додатоци на железо за да избегнете недостаток на железо – само преиспитајте ја вашата исхрана. Изобилува во следната храна:

Семки од тиква
Семките од тиква се вистинска супер храна: богати се не само со железо, туку и богати со растителни влакна, манган, витамин К, незаситени масни киселини и растителни протеини, а бројни студии ја потврдија нивната ефикасност во спречување на хронични болести, контрола на шеќерот во крвта и кардиоваскуларното здравје . Додадете семе од тиква во сендвичи и салати или користете го како самостојна ужинка (само во мали количини затоа што се многу калорични).

Морска храна
Морската храна е складиште на корисни материи, но школките содржат најголемо количество железо. Железото во школки има најмногу биорасположива форма, што му овозможува на човечкото тело лесно да ја апсорбира. Покрај тоа, школките и остригите се богат извор на протеини, „добар“ холестерол и витамин Б12. Но, внимавајте: морските плодови се еден од најсилните алергени во храната.

Киноа
Киноата е шампион меѓу житарките според содржината на растителни протеини, па затоа особено им се препорачува на вегетаријанците. Покрај високата содржина на железо, киноа може да се пофали со низа корисни елементи – витамини Б, манган, бакар, калиум и магнезиум.

Тофу
Тофу одамна е омилен кај сите вегетаријанци (сојата е единствениот растителен извор на целосни протеини). Покрај протеините, тофу е богат со различни микроелементи, вклучувајќи калиум, калциум, магнезиум и железо. Тофу лесно се додава во вашата исхрана поради неговата разноврсност: може да се пржи, да се готви, да се пече, да се додава во салати, па дури и да се подготвува супа од него.

Мешунки
Друг богат извор на железо се мешунките. Експертите особено препорачуваат подетален преглед на соја, леќа, црвен и црн грав и наут. Сè може да се направи од наут, од супа и салата до фалафел и хумус. Покрај железо, мешунките се богати со витамини од групата Б, калиум и растителни протеини.

Риба
Нутриционистите постојано повторуваат: рибите треба да бидат во исхраната на сите (освен, се разбира, ако имате алергии или нетолеранција). Тоа е богат извор на протеини, незаситени масни киселини и огромна количина витамини и минерали. Меѓу носителите на рекорди според содржината на железо е туната: не само што ќе му обезбеди на телото сè што е потребно, туку и нема да стане закана за фигурата.

Спанаќ
Спанаќот е една од најздравите намирници на светот и можете бесконечно да му пеете ода. Една порција зелени лисја содржи околу 15% од дневниот внес на железо, а витаминот Ц, кој е невообичаено богат со спанаќ, значително ја зголемува биорасположивоста на минералите. Друг значаен плус: спанаќот е негативен калоричен производ и затоа ќе биде одличен додаток во исхраната.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Понекогаш животот може да биде тежок и да ви задава разни искушенија, камшикувајќи ве од сите страни, што прави да се чувствувате вознемирено и...

Fine Living

Сместен во приватна шума и близу до платформата за слетување на хеликоптер, имотот се истакнува по многубројните објекти. Се вика Барнхаус и е оддалечен...

Cotton Club

Пепелашка и Црвенкапа во маѓепсаниот Версај! Марија Грација Чиури, дизајнер на модната куќа Диор која секогаш создава облека што пренесува единствена порака и ја...

Fool Moon

“Иднината ни припаѓа на сите нас. На мојата ќерка. На моите деца. На нас. На жените. На секого. На тебе”. По повод Денот на...

Advertisement