Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Водич за грижа за чувствителна кожа

Ако чувствувате дека вашата кожа е повеќе склона да добива негативни реакции од одредени состојки, не сте сами. Чувствителната кожа е состојба која влијае на околу 60% од населението.

Постојат многу фактори кои предизвикуваат чувствителност на кожата, како што се генетика, хормони, стрес, животна средина, временска состојба, тврда вода и производи за домаќинството. Иако не можеме да направиме ништо за нашите гени, можеме подобро да се грижиме за себе со избегнување на погрешни производи и развивање подобри навики.

Еве неколку совети што можат да ви помогнат да ја смирите црвената, ронлива, сува или иритирана кожа:

1) Исчистете ја, направете пилинг и навлажнете ја вашата кожа
Воспоставување рутина за нега на кожа е од суштинско значење за одлична кожа. Чистењето на кожата ја отстранува шминката и нечистотијата што ви ги затнува порите, а пилингот може да се справи со насобраните мртви клетки од кожата. Сепак, важно е да не претерувате со вашата рутина за нега на кожа; може да го чистите лицето двапати дневно и да правите пилинг двапати неделно со нежен пилинг. Чувствителната кожа, исто така, се влошува кога е поврзана со сувост, па затоа е важно да ја одржувате хидрирана – особено кога времето заладува.

2) Заштитете ја кожата од топлина

Можеби е пријатно да поминете некое време на сонце или да се загреете покрај камин во зима, но предолгото задржување во близина на извор на топлина, всушност, може побрзо да ја исуши вашата кожа. Супер топла вода, исто така, може да и ги одземе есенцијалните масла на вашата кожа, затоа користете млака вода кога се туширате или натопувате во када.

Поверојатно е да ве иритираат изгореници ако имате чувствителна кожа, затоа останете во сенка и ограничете ја изложеноста на сонце. Колку што е можно, носете крема за сончање и хидратантна крема со заштитен фактор секој ден за да ја заштитите кожата од оштетување од сонце.

3) Хидрирајте со маски за лице

Чувствителната кожа често бара дополнителна нега надвор од вообичаената рутина на кожата; хидрантна маска е одлична ако сакате да го смирите вашиот тен. Маската за лице не само што ќе ја хидрира вашата кожа, туку може и нежно да ги отстрани нечистотијата и прашината.

Побарајте производи со состојки кои ги имитираат природните липиди на кожата, како глицерин, ниацинамид или хијалуронска киселина за да ја поправите бариерата за влага на кожата. Природните, смирувачки состојки како што се шеа путер, алое, масло од јојоба и зелен чај, исто така, можат да ја смират тешката сувост.

4) Прочитајте ги ситните букви

Секогаш е важно да ги прочитате состојките што се вклучени во производите што ги користите. Луѓето со чувствителна кожа треба да избегнуваат производи што вклучуваат алкохол, мириси или киселини, бидејќи овие есенцијални масла ги отстрануваат кожата и доведуваат до чешање или сувост. Секогаш читајте ги етикетите на производот и држете се подалеку од синтетички хемикалии како што се SD алкохол, изопропил алкохол, денатуриран алкохол, линалол и цитронелол; колку помалку состојки наведени во производот, толку ќе биде подобра вашата кожа.

Од друга страна, исто така е добра практика да внимавате на состојките што можат да го ублажат црвенилото и да ја ослободат сувата или иритирана кожа кога креирате рутина за нега на кожа за чувствителна кожа. Пептидите и колоидната овесна каша се одлични состојки за барање, како и алантоин и глуконолактон. Како по правило, нездравите и природни производи се најдобри за смирувачка кожа.

5) Направете печ -тест

Сакате да купите шминка, лосион или сапун, но не сте сигурни на кои состојки сте алергични или чувствителни? Тестот може да ви помогне да идентификувате кои производи се соодветни за вас.

Нанесете мала количина од производот на вилицата или зад ушите за да видите како реагира вашата кожа во период од 24 часа. Ако нема реакција, полека можете да го воведете овој производ во вашата рутина за нега на кожа. Најдобро е да додавате нови производи еден по еден, на секои две до четири недели за да видите колку добро вашата кожа ги толерира.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Топ моделот Александра Агостон е заштитно лице на кампањата на брендот Викторија Бекам за сезоната есен/зима 2021 година. Колекцијата, инспирирана од денешните потреби, снимена...

Fine Living

Наместо непотребно горење на дрва, што денес е вообичаена практика поради хиперпродукција и при која се ослободуваат штетни емисии на јаглерод диоксид во атмосферата,...

Four Seasons

Јужнокинескиот карст на почетокот звучи како евтина роба од Ebay, но не мора да биде. Во овој случај, зборуваме за нешто толку вредно и...

Fool Moon

Карл Лагерфелд, великанот на светската модна сцена, беше еден од најголемите таленти на 20 век и во исто време колекционер со ненаситна жед кога...

Advertisement