Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Внесете ги слатките вкусови на есента во вашата кујна со сочна и миризлива торта со круши и ореви

Во тек е сезоната на круша, сочно и здраво овошје, кое може да послужи како одлична основа за правење разновидни десерти. Поради киселата арома и меката структура, оваа витаминска бомба одлично оди со чоколадо и ореви. Ако не знаете како да го користите, во продолжение ви носиме едноставен рецепт за торта сокруши и супер здрави ореви, кои ќе направат вашиот дом да мириса на божествено со часови…

Мирисната и сочна круша е далеку од обичното овошје – изобилството на хранливи материи со право го става на листата на најздрави намирници во светот. Тоа е добар извор на диетални влакна, кои имаат лековито дејство прво врз здравјето на дигестивниот, а потоа и кардиоваскуларниот систем.

Крушата е богата со флавоноиди и антиоксиданси одговорни за заштита на телото од стареење и бројни здравствени проблеми, длабоко чистење и излачување на вишокот течности и токсини од телото.

Ова вкусно овошје е одлична основа за правење разни десерти кои вреди да се прекине кратко диетата, а еден од нив е торта со круши и хранливи ореви во која ќе се заљубите при првиот обид.

Тесто:

 • 200 гр брашно
 • 100 гр путер
 • 50 гр шеќер
 • прстофат сол

Друго:

 • 60 гр путер
 • 140 гр кафеав шеќер
 • 50 гр јаворов сируп (или мед)
 • 150 гр полномасна кисела павлака
 • 2 јајца
 • 125 гр сецкани ореви
 • 2 круши

Постапка:

Измешајте ги брашното, сецканиот путер, шеќерот и солта, а потоа месете го тестото со рацете. Обликувајте ја топката, завиткајте ја во фолија и ставете ја во фрижидер 30 минути. Загрејте ја рерната на 190 степени.

Расукајте го тестото на набрашнета површина и со него покријте подмачкан плех за пита (дијаметар 24 см). Ставете хартија за печење и ореви врз неа и печете околу 15 минути.

Потоа отстранете ја хартијата и оревите и печете уште 10 минути. Растопете путер, шеќер и сируп во тенџере и варете околу 2 минути. Промешајте со 100 гр крем и варете уште четири минути.

Потоа промешајте го преостанатиот крем, извадете го од шпоретот и оставете да се излади 15 минути. Промешајте со јајца и ореви. Ставете ја смесата врз тестото. Исчистете го компирот и исцедете го сокот. Печетете 35 минути, потоа отстранете и оставете да се излади на решетката во кујната.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Многу сопственици на куќи денес, барем оние што можат да дизајнираат свој дом, избираат винарски визби како една од клучните простории… Кога треба да...

Wall Street

Просторот за криптовалути сега вреди над 2 трилиони долари, и сите од производители на автомобили од висока класа до луксузни туристички компании се борат...

Fool Moon

Пинк често се смета за женствена, несериозна, нежна, романтична … но низ историјата ја носеа моќни жени кои беа незаборавни во фустани во различни...

Cotton Club

Новиот простор од 800 квадратни метри ќе го содржи најдоброто од овој бренд, вклучувајќи колекции Ready-to-Wear, чанти, чевли и додатоци. Исто така, ќе содржи...

Advertisement