Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

“Внатрешно Туширање” – тренд кој со причина полуде 72 милиони луѓе…

Во TikTok доминира трендот наречен тушеви во затворени простории. Станува збор за напиток чии семки го ублажуваат запекот. Смесата, препорачана од познатиот нутриционист Дерил Гуфре, се состои само од вода, чиа семе и сок од лимон и тврди дека помага во подобрување на здравјето и варењето.

Во видеото на Инстаграм кое зборува за придобивките од пијалоците, Дерил објаснува дека високата содржина на омега-3 масни киселини во чии семиња помага да се намали воспалението во цревата и да се промовира подобро здравје на мозокот. Семките се богати со влакна и кога се натопени во вода се претвораат во гел кој лесно се вари, а исто така може да помогне во подмачкување и хидратација на цревната слузница и на тој начин храната полесно да се „движи“. Тој го споредува ефектот со природен лаксатив.

Видеото има речиси 73 милиони прегледи на TikTok, па можеме да кажеме дека ова не е обичен тренд, туку нешто многу поголемо.

Нутриционистот и основач на брендот за суплементи „The Farmassist“, Ирина Гамагина, смета дека има нешто во тоа, иако повеќето „чудесни“ решенија треба да се земаат со здрава доза на скептицизам.

„Со години нивните семиња се најавуваат како „суперхрана“ која помага при варењето. Со привлекување вода и создавање супстанца слична на гел, слична на онаа во храната богата со јаглехидрати, овие семиња и помагаат на столицата непречено да минува низ телото“, вели таа.

Ирина додава: „Чиja семињата се исто така добар извор на влакна кои го поттикнуваат развојот на добри батерии во цревата. Сепак, премногу влакна може да предизвика проблеми како што се болки во стомакот, надуеност, гасови и непријатност. Лесно е да се надмине препорачаната количина на влакна, што исто така може да предизвика проблеми со дијареа или запек. Рецептот препорачува две супени лажици дневно и тоа е доволно за да се чувствувате подобро“.

Ако откриете дека јадењето толку многу чиа семе предизвикува надуеност или непријатност, таа препорачува да пиете вода со лимон пред секој оброк.

„Лимонската киселина која се наоѓа во лимонот ја зголемува стомачната киселина, што му помага на вашето тело да ја разгради и вари храната“, вели таа.

Рецепт за пијалок

Едноставно земете чаша вода, додадете две лажици чиа семе и измешајте да се соедини. Оставете ја смесата само пет минути, за чиа семето да добие структура слична на гел. Додадете малку лимон и прстофат хималајска сол и напијте се.

Најдобро е да го пиете на празен стомак, така што најмалку 30 минути пред јадење или најмалку 90 минути по последниот пат кога сте јаделе.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Распространетиот коњанички имот има замок со осум спални соби и 150-години стара чуварска куќа. Двејн Џонсон се префрли во селата на Џорџија.Ентитет поврзан со...

Fool Moon

Поранешната бизнис менаџерка на познатиот пејач Рики Мартин (50) тврди дека поп-ѕвездата и должи нешто повеќе од милион долари, а сега поднела тужба обидувајќи...

Green Tea

Актерката, икона за убавина и креативен директор за шминка зборува за летните третмани. Гвинет Палтроу беше една од најомилените и најпопуларните актерки на холивудската...

Four Seasons

Градот на светлината е непропустлива дестинација за страсните љубители на уметноста, а причината за тоа е многу повеќе од Ајфеловата кула. Одвојте време и...

Advertisement