Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Вкусна пита со сирење за деновите кога немате време да седите покрај шпоретот

Популарниот гастро-блогер Саша Вукиќ, кој стои зад кујната на блогот Саша, редовно споделува вкусни рецепти со своите верни следбеници, а ние го привлековме вниманието на овој едноставен рецепт за волшебна пита со сирење што нема многу што да се прави и е подготвена само неколку минути. тогаш останатата работа ја завршува рерната. Сакаме да подготвуваме вакви јадења во денови кога немаме премногу време и ни треба брз ручек за целото семејство, а сигурни сме дека и питата ќе ви се допадне.

Состојки:

250 гр свежо кравјо сирење (може да биде и рикота, зрнесто сирење или крем сирење)
чаша павлака
4 јајца
500 мл ладно млеко
50 мл масло
350 гр мазно пченично брашно (можете да користите и пченкарно брашно)
12 гр сол
1/2 прашок за пециво
15 гр путер или 3 лажици масло за подмачкување на листот
150-200 гр рендано сирење (може и не треба)

Подготовка:

  1. Додадете свежо кравјо сирење во садот. Потоа додадете кисела павлака, јајца, млеко и масло за да добиете влажна смеса за магичната пита со сирење.
  2. Во друг сад, додадете мазно брашно, сол, прашок за пециво и добро промешајте за да ги добиете сувите состојки за пита.
  3. Сега добро измешајте ги влажните состојки и постепено додавајте ги сувите додека мешате.
  4. Како резултат, мешавината е ретка како и за палачинки. Истурете на хартија за печење од 32 × 30 см, претходно премачкана со путер или масло.
  5. Питата се пече вкупно 45 минути на 175 степени без вентилатор. Ако печете со вентилатор, во тој случај печете околу седум, осум минути пократко или на 160 степени 45 минути. Ако ставите рендано сирење, во тој случај по половина час извадете ја питата од рерна, наредете го сирењето и вратете ја во рерна уште 15 минути.

Наздравје!

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Не мора да чекате лето за да носите плетени торби. Плетени чанти видовме во колекциите на многу брендови за сезоната пролет/лето. На пример, Dolce...

Fool Moon

Вивиен Вествуд наполни 80 години – а легендарната дизајнерка реши да го прослави роденденот на поинаков начин. Во чест на нејзиниот роденден, таа ќе...

Four Seasons

Ако не сте месојад, веруваме дека оваа листа ќе ви помогне. Но, дури и да сте месојад, не е важно, можеби овие градови ќе...

Green Tea

Целерот е познат како природен антисептик Секој природен лек е добредојден за време на пандемија, а истото важи и за сокот направен од целер,...

Advertisement