Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Вегански палачинки за вистински хедонисти

Веганските палачинки ќе станат ваш омилен утрински оброк!

Палачинки се еден од омилените десерти на нашите простори уште од античко време, најчесто, тие нѐ поврзуваат со детството. Покрај тоа што ги јадете во разни слатки варијанти (со џемови, мармалад, чоколаден крем, ореви, афион…), палачинки може да се направат и во солена варијанта.

Како и да ги подготвуваме, едно е сигурно: сите членови на семејството ги обожаваат. Но, што ако се храниме без намирници од животинско потекло? Или едноставно сакаме да уживаме во храната на најздрав можен начин?

The Fluffiest Vegan Pancakes - Wallflower Kitchen

Не грижете се, имаме решение и за овој проблем. И тоа многу вкусно решение!

Вегански палачинки
Време на подготовка: 10 минути
Време за готвење: 30 минути

Состојки:

За 8 палачинки (една палачинка содржи 118 kcal)

  • 1 и 1/4 чаша брашно (156 гр)
  • 3 лажици шеќер
  • 1 лажица сода бикарбона
  • 1/4 лажица сол
  • 3/4 чаша млеко од соја (180 ml)
  • 1 лажица потопено ленено семе
  • 1 лажица кокосово масло плус 2 лажици пржење

Просејте го брашно и додајте шеќер, сол и сода бикарбона. Мешајте.
Измешајте ги натопените ленени семиња со соја млеко и кокосово масло. Додадете суви состојки во смесата и мешајте додека не добиете густа смеса.
Загрејте ја тавата и премачкајте ја со кокосово масло.
Тавата треба да биде жешка кога ќе ја истурите смесата за палачинки.
Истурете ја смесата во големина на една кутлача.
Кога ќе се појават меурчиња, превртете ја палачинката и печете од другата страна.
Послужете ги топли со вашиот омилен премаз или прелив.
Совет: Направете палачинки помали и подебели (слични на американските). Ова ќе спречи истурање или распаѓање на смесата.

Perfect American Vegan Pancakes / Совршени посни американски палачинки –  Vegan365Kitchen

Предлог: Покрај премази и / или преливи, можете да послужите и сезонско овошје со палачинки. На овој начин, ќе ги добиете потребните витамини и минерали за време на утринскиот оброк. Ова е особено добар предлог ако им служите палачинки на појадок на деца и не можете да најдете начин да ги натерате да јадат овошје.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Four Seasons

Тоскана – дестинација за сите патници кои бараат прекрасен поглед, одлична храна, вино и уметност. Покрај познатите дестинации како што се Фиренца, Пиза и...

Fine Living

Во јужна Кина покрај реката Перл лежи распространетиот град Гуанѕу. Како еден од најнаселените градови во Кина со широк спој на култура, бизнис, трговија...

Fool Moon

Една од најубавите жени на сите времиња сакала да прави работи – на свој начин. Елизабет Тејлор во историјата ќе остане како една од...

Green Tea

Ова здраво смути е преполно со квалитетни вегански протеини кои помагаат во балансирање на нивото на шеќер во крвта и одржуваат чувство на задоволство...

Advertisement