Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Брз и здрав десерт идеален за летно освежување…

Освежителен, едноставен и најдобро од сè здрав, овој десерт е идеален за деновите кога нè удира таа „пеколна жештина“ и се што сакаме е да се скриеме во длабока сенка и да уживаме во нешто освежително. За почеток, погрижете се да ги имате сите состојки дома, а потоа фрлете се на подготовката. Погрижете се да ги удвоите бидејќи наскоро ќе одите по нова доза!

Состојки:

4 лажици џем од капини, џем од јагоди или шумски плодови

200 мл кефир или обичен јогурт

1 лажица чиа семе

1 чинија домашна гранола или неколку бадеми

Подготовка: Во сад измешајте го кефирот или јогуртот и чиа семето. Се остава да отстои, 10 до 20 минути во фрижидер. Ставете го џемот по ваш избор на дното од шолјата или садот, а потоа додадете ја смесата од кефир и чиа семе додека не ја постигнете саканата конзистентност. Одозгора посипете гранола или сечкани бадеми. На крај, врз десертот украсете со уште малку џем!

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Распространетиот коњанички имот има замок со осум спални соби и 150-години стара чуварска куќа. Двејн Џонсон се префрли во селата на Џорџија.Ентитет поврзан со...

Fool Moon

Поранешната бизнис менаџерка на познатиот пејач Рики Мартин (50) тврди дека поп-ѕвездата и должи нешто повеќе од милион долари, а сега поднела тужба обидувајќи...

Green Tea

Актерката, икона за убавина и креативен директор за шминка зборува за летните третмани. Гвинет Палтроу беше една од најомилените и најпопуларните актерки на холивудската...

Four Seasons

Градот на светлината е непропустлива дестинација за страсните љубители на уметноста, а причината за тоа е многу повеќе од Ајфеловата кула. Одвојте време и...

Advertisement