Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Благ и пријатен пијалок против стрес: Кога се чувствувате нервозни, задолжително пробајте го овој смирувачки еликсир

Бурниот секојдневен живот може да доведе до стрес, кој пак може да ескалира во посериозни состојби. За да го спречите ова, пробајте го овој благ седатив.

Започнете го денот со пијалок против вознемиреност, кој е богат со состојки за намалување на стресот. Обидете се да комбинирате авокадо, чиа семе, какао и путер од бадеми. Авокадото е од суштинско значење за обезбедување витамини од групата Б и крем, кои го ублажуваат стресот и го поттикнуваат одржувањето на здрави мозочни клетки и нерви.

Семето Чиа го обезбедува потребниот магнезиум, кој служи како главен минерал за ублажување на депресијата. Оваа состојка, исто така, содржи висока концентрација на омега-3 масни киселини со силни антиинфламаторни својства. Од друга страна, путерот од бадеми содржи цинк, кој го модулира одговорот на телото на вознемиреност.

Конечно, познато е дека какаото го зголемува нивото на серотонин, што има општо подобрување на расположението. Полифенолите од какао, исто така, служат за намалување на количината на стрес хормони.

Подготовка:
Истурете две чаши вода за пиење во бокал и додадете четири лажички чиа семе. Добро измешајте ја содржината и оставете ја смесата да отстои десет минути. Пренесете ја содржината во блендер. Додадете половина авокадо, четири урми, две банани, две лажици путер од бадеми и какао во прав. Измешајте ја содржината и сервирајте. Една чаша од овој пијалок секое утро може да помогне да се ослободите од стресот.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Компанијата Тифани и Ко. се претстави во Дубаи со најскапото парче накит во својата историја – ѓерданот „World’s Fair“. Неговата цена се проценува на...

Fine Living

Орландо Блум пред да се вери со Кејти Пери, живеел во егзотична вила на Беверли Хилс. Но, по раѓањето на неговата ќерка и претстојниот...

Fool Moon

Стрелците во астрологијата се опишани како среќни луѓе, кои засекогаш остануваат деца во нивните души. Ова е знак кој се стреми кон љубов и...

Green Tea

Кога зборуваме за здравјето, неизбежно е да се спомене и имунитетот, бидејќи тоa не штити од разни инфекции и болести. И кога велиме имунитет,...

Advertisement