Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Бидете здрави и енергични: 10 намирници кои треба почесто да ги јадеме во зима

Заедно со сончевите часови, ни недостасува и свежо овошје и зеленчук во зима, но за да останеме здрави и да го зајакнеме имунитетот, не треба да се откажуваме од витамините и минералите од природата. Избравме 10 супернамирници кои ќе ни помогнат да бидеме здрави и среќни.

Тиква

Тиквите се богати со влакна, магнезиум, бета каротен и витамини Ц и Б6. Јадењата од тиква можат да го намалат ризикот од висок крвен притисок и холестерол. И не заборавајте нивните семиња кои содржат незаситени масни киселини. Благодарение на цинкот, тие ги штитат коските, а диеталните влакна го стимулираат варењето. Покрај тоа, тие го намалуваат ризикот од згрутчување на крвта и штитат од срцеви заболувања.

Маслото од семки од тиква е лесно сварливо, а особено им се препорачува на мажите бидејќи поволно делува на воспалителните процеси во простатата. Покрај кремастите супи, тиквата е одлична замена за печените компири, а можете да ја користите и за подготовка на намази или здрави десерти.

Ѓумбир

Иако егзотичен, свеж ѓумбир е достапен на секој чекор. Ѓумбирот го намалува воспалението во телото, ја подобрува циркулацијата и е одличен за варење, а исто така го зајакнува имунолошкиот систем.

Достапно е во текот на целата година, но најсвежите корени се берат во зима. Можете да го користите наместо лук, да направите чај или да го додадете во азиските јадења.

Кељ

Доколку имате висок крвен притисок, инспирацијата за готвење пронајдете ја во кељот. Калиумот може да помогне во намалувањето на крвниот притисок со отстранување на вишокот натриум од телото – а кељот е богат со него. Исто како и другите минерали, антиоксиданти и витамини.

Кељот е на самиот врв на најздравите зимски намирници и ни е особено корисен бидејќи има антивоспалителни својства. Заменете го со спанаќ во супи и чорби, користете го за да направите здрави пијалоци, да направите чипс од кељ или да го послужите во салати.

Раштика

Ова свето растение на египетските фараони насликано на ѕидот на пирамидата треба да се најде високо и на храната затоа што содржи изобилство на витамини и минерали, детоксицира, штити од кардиоваскуларни болести и го забавува стареењето. Покрај тоа, ја подобрува меморијата и ја „радува“ кожата.

Агруми

Цитрусите се полни со витамин Ц, што ги прави идеална храна во зимските месеци кога започнува сезоната на настинки и грип. Портокалите, лимоните и грејпфрутите се богати со минерали и фитохемикалии, кои го намалуваат ризикот од рак. Подгответе вкусни овошни салати или исцедете сокови од цитрус и голтка, додајте ги во чаеви или ужинајте помеѓу оброците.

Јаболка

Јаболката се чувари на имунитетот благодарение на витаминот Ц, а благодарение на пектинот помагаат и за намалување на лошиот холестерол. Тие имаат корисен ефект врз целиот кардиоваскуларен систем. Некои истражувања покажале дека јаболката содржат материи кои имаат заштитно дејство на црниот дроб, па затоа особено се препорачуваат за време на празниците.

Морач

Сакани или омразени, не можеме да негираме дека морачот е зимска суперхрана полна со влакна, калиум, манган, калциум, железо, магнезиум, фосфор и бакар. Морач е добар за варење и помага против горушица, затоа не двоумете се, дајте му шанса во супи и чорби.

Користете ги стеблата за да подготвите подлоги и чорби, листовите за правење сосови и преливи за салати и посипете ги салатите со семиња богати со протеини. Бидејќи спречува надуеност и го ублажува чувството на тежина во стомакот, листовите од анасон често се комбинираат со мешунките.

Слатки компири

Слаткиот компир е добар извор на витамин Ц, а еден поголем сладок компир задоволува дури 33 отсто од дневните потреби за овој витамин. Богат е со витамин А, кој е неопходен за зајакнување на имунитетот и одбрана од болести, но е клучен и за заштита на очите и здравјето на кожата. Слаткиот компир е и добар избор на манган, кој ги зајакнува коските, но и ги штити клетките од оштетување предизвикано од стрес. Слаткиот компир содржи и тиамин или витамин Б1, кој го обезбедува здравјето на нервниот и кардиоваскуларниот систем.

Користете слатки компири за њоки, раскошни салати, испечете ги во рерна со омилениот фил или исечете ги на стапчиња и направете здрави грицки.

Праз

Ако страдате од промени во расположението или вознемиреност во зима или сте под стрес, вклучете го празот во вашата исхрана бидејќи е богат со магнезиум, минерал кој ги зајакнува нервите и го подобрува расположението. Освен тоа, сулфурните материи од празот поволно делуваат на варењето, бубрезите, црниот дроб, респираторниот систем и крвните садови. Празот е одличен во чорби, а пробајте го на сендвичи.

Цвекло

Цвеклото е ризница на антиоксиданси кои не штитат од предвремено стареење и помагаат во борбата против многу болести. Тоа е зимски зеленчук и одличен извор на фолна киселина, која го намалува крвниот притисок, го намалува ризикот од кардиоваскуларни болести, а не треба да заборавиме и на железото, витаминот А, хлорофилот и бета каротинот кои ги има во изобилство. Исто така, цвеклото ги стимулира црниот дроб и жолчката и спречува запек. Најздравото цвекло е сирово, но можете и да го киселите, да го користите за богати супи и салати или да го додадете во сосовите од ориз и тестенини.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Има голема разлика во годините меѓу овие познати парови, но иако се на мета на секојдневни критики, нивната љубов нема граници. Големата разлика во...

Green Tea

Дали знаевте дека ова овошје е природен лек за холестерол, крвен притисок и циркулација? Во написот што следи откријте ги сите негови придобивки за...

Cotton Club

Денот на вљубените е совршена можност да се препуштите на љубовта, а доколку сакате малку да ја подигнете температурата и да го направите овој...

Wall Street

Суперхероите можат да постигнат големи подвизи, вклучувајќи и милиони долари, а за тоа сведочи и продажбата на уникатната страница од стрипот Спајдермен, која неодамна...

Advertisement