Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Бела смрт: 5 совети кои ќе ви помогнат постепено да го елиминирате шеќерот

Познато е дека храната богата со шеќер има негативен ефект врз целото тело – го забавува метаболизмот, предизвикува емоционална зависност и други здравствени проблеми. Еве пет чекори што можете да ги преземете за постепено и лесно намалување на шеќерот во вашето тело.

Направете план

Мора да сфатите дека е скоро невозможно да се откажете од шеќер за еден ден. Слатките предизвикуваат емоционална и физичка зависност, па ќе мора да се борите против нив неколку недели. Направете план што ќе го следите: кои слатки ќе ги елиминирате прво, а кои – последни.

Заборавете на пијалоците со шеќер

Првото нешто што треба да се одбие се, секако, слатки пијалоци. Престанете да пиете сода, сокови од продавница и да ставате неколку коцки шеќер во чај или кафе. Заменете ги овие пијалоци со поздрави алтернативи – вода за детоксикација, минерална вода, незасладен чај од матча или направете свеж сок и не заборавајте да го разредете со вода.

Ослободете се од навиката

Многу родители ги наградуваат своите деца со слатки од детството кога прават нешто добро. Затоа, таквата навика останува на нашето потсвесно ниво и во зрелоста. Добро си поминал – јадеше чоколадо. Вреди да се ослободиме од овие емотивни зависности.

Немојте да мислите дека слатките влијаат позитивно на вашето расположение

Јадењето слатки кога сте тажни не е добра идеја. Иако ќе се чувствувате посветли во првите минути откако ќе ја јадете тортата, бидејќи шеќерот произведува хормон на среќа, подоцна ќе се чувствувате уште полошо. И, повторно ќе сакате слатко – и ова е веќе маѓепсан круг.

Консумирајте повеќе влакна

Влакната се одлично средство за потиснување на апетитот со регулирање на нивото на шеќер во крвта. Покрај тоа, храната богата со растителни влакна го одржува телото целосна и ве спречува да чувствувате глад. Влакната се наоѓаат во големи количини во житарките и зеленчукот.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Route 66

На 9 февруари, Audi официјално ќе го претстави серискиот E-Tron GT, кој беше промовиран во форма на концепт во 2018 година, нa саемот за...

Fool Moon

Кога станува збор за исхраната на членовите на британското кралско семејство, ние ненамерно замислуваме нешто луксузно и невообичаено. Во фантазијата на многумина, веднаш се...

Fine Living

Никогаш не е рано да започнете подготовки за пречек на потоплите денови и да си дозволите функционален дизајн полн со земјени и природни тонови...

Cotton Club

Кога црната станува здодевна, веднаш се поставува прашањето: како да се замени најуниверзалната боја? Сепак, нема да чекате долго за одговор – сè што...

Advertisement