Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Баркод брчки – како да се избегнат и намалат трагите на стареење околу усните

Превенција и најефикасни третмани.

Баркод брчки – ова е името на карактеристичните вертикални линии кои се формираат околу усните и се рангираат на врвот на листата на најнепријатни знаци на старост.

Тие го позајмиле името од сличноста со вертикалните линии на баркодовите, но и од вообичаениот изглед на пушачите поради карактеристичното движење на усните. Идеални услови за нивна упорност можат да бидат предизвикани дури и од честото пиење на течност со сламка.

Иако нивниот изглед не мора да оди во чекор со возраста, тие прават лицето да изгледа крајно уморно и зрело. Дали постои начин да ги спречите и ако веќе се појавиле, како можат да се намалат?

Назолабијалните набори се најјасно видливи кај повеќето жени. Тие се јавуваат поради постојани контракции на мускулите на усните, што придонесува за побрзо трошење на колагенските влакна и прекумерното истегнување на еластичното ткиво на кожата. Нивниот изглед е охрабрен од навики како пушење и изложување на сонце без заштита, што ја дехидрира кожата и на крајот предизвикува предвремено стареење.

Превенција
Со текот на времето, снабдувањето со колаген и еластин во кожата се намалува, со што се поттикнува формирање на брчки. За да ги спречите, многу е важно да ја хидрирате кожата секојдневно со производи што содржат активни состојки, како што е хијалуронска киселина, што ќе компензира за дел од изгубениот волумен. На крајот на краиштата, не треба да заборавиме дека дехидрираната кожа е секогаш подложна на формирање на брчки.

Подеднакво важна е и секојдневната заштита на кожата од сонцето, чие отсуство доведува до дехидрација на кожата и намалување на колагенот и еластинот. Покрај тоа, можете да вклучите неколку вежби за јога за лице во вашата неделна програма за вежбање, кои создаваат природна одбрана од текот на времето.

Ако веќе се појавиле, нивниот изглед може да се олесни со примена на хијалуронска киселина или ботокс. Подеднакво ефикасни можат да бидат и мезотерапијата, но исто така и ласерските третмани кои ја промовираат способноста за заздравување.

Алтернативно, активните состојки како што се ретинол, хијалуронска киселина и пептиди, кои го подобруваат производството на колаген и еластин, можат да обезбедат значителна помош.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Four Seasons

Црните плажи се појавуваат на места кои некогаш имале силна вулканска активност или се во близина на сѐ уште активни вулкани. Долгите бели песочни...

Cotton Club

Иконски чанти, чевли и други детали добија летно, песочно освежување… Откако ја покажа својата најнова колекција во Шангај, Марија Грација Кири штотуку ја лансираше...

Fool Moon

Еден ден некој го праша најбогатиот човек на светот: „Дали има некој побогат на светот од тебе?“ Најбогатиот човек одговори: „Да, постои личност која...

Fine Living

Кога ќе го слушнеме Alvisi Kirimoto + Partners, првото нешто што ни паѓа на ум е ништо друго освен извонредност во архитектурата и уметност...

Advertisement