Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Баобаб – дрво на животот кое содржи повеќе од 12 витамини и минерали

За недостаток на енергија, слаб имунитет, анемија и предвремено остарена кожа.

Во Африка, познато е како дрво на животот можеби затоа што овошјето баобаб содржи повеќе од 12 минерали и витамини. Како богат извор на витамин Ц, го обезбедува телото со енергија и го зајакнува имунолошкиот систем, а неговата антиоксидантна вредност најдобро се рефлектира на кожата, која станува посјајна и затегната. Содржи добар дел од железо, така што во комбинација со витамин Ц ефикасно го зголемува нивото на железо во крвта.

Како се конзумира?
Измешајте една до две лажички (2 – 5 g) прав дневно со вода или исцеден овошен сок. Тоа е многу добар пијалок за рехидратација и се препорачува за надополнување на вода и електролити после тренинг. Може да се додаде и во јогурт, житарици со овошје или во сѐ попопуларните течни оброци како смути.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Компанијата Тифани и Ко. се претстави во Дубаи со најскапото парче накит во својата историја – ѓерданот „World’s Fair“. Неговата цена се проценува на...

Fine Living

Орландо Блум пред да се вери со Кејти Пери, живеел во егзотична вила на Беверли Хилс. Но, по раѓањето на неговата ќерка и претстојниот...

Fool Moon

Стрелците во астрологијата се опишани како среќни луѓе, кои засекогаш остануваат деца во нивните души. Ова е знак кој се стреми кон љубов и...

Green Tea

Кога зборуваме за здравјето, неизбежно е да се спомене и имунитетот, бидејќи тоa не штити од разни инфекции и болести. И кога велиме имунитет,...

Advertisement