Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Афродизијачка храна: како работи и како можете да ја вклучите за време на состанок

Од јагоди натопени во чоколадо до морска храна, овие идеи сигурно ќе ја зголемат температурата помеѓу вас.

Некои состаноци се несомнено романтични: прошетка на плажа на зајдисонце или прегратка на највисоката точка на градот додека загледано гледате во неговите светла. Кој не би се чувствувал обземен од силни емоции во тие моменти? Но, дали знаете што може да ја стимулира вашата сексуална енергија скоро веднаш на состанок? Афродизијачка храна.

Зборот „афродизијак“ потекнува од името на божицата Афродита, а според Американската здравствена организација, афродизијак е дефиниран како секој производ што може да ја зголеми сексуалната желба или да ги подобри сексуалните перформанси. Аромата, храната или супстанцијата може да се сметаат за афродизијак.

Како работи афродизијачката храна?
И мажите и жените имаат хормон окситоцин, познат и како „љубовен хормон“, кој е поврзан со човечки односи и чувство на допир, а кој истовремено го намалува чувството на страв и го зајакнува чувството на доверба. Заедно со допаминот и серотонинот, одговорен е за позитивните емоции.

Окситоцин се лачи за време на оргазам и е тесно поврзан со либидото. После потрошувачката, афродизијачката храна промовира релаксација на крвните садови, подобрување на протокот на крв во гениталиите, а со тоа и чувство на задоволство.

Кои се најпознатите афродизијачки јадења?
Веројатно сте чуле за школки, јагоди и темно чоколадо. Покрај овие, сепак, црвено вино, кафе, кикирики, мед, ѓумбир и црвена, лутита пиперка спаѓаат во истата категорија.

Комбинирајте чоколадо и јагоди
Подгответе романтична вечера и како десерт растопете го чоколадото во кое ќе потопите свежи јагоди.

Пикник со морска храна
Доколку дозволуваат временските услови, одлична идеја за состанок е пикник на плажа или на планина. Ако се надевате на момент на страст, пополнете ја корпата со школки и која било друга храна од афродизијак што ја сакате.

Посета на винаријата
Прошетајте низ лозјата, уживајте во прекрасниот поглед и миризливото вино. И, ако вашите прошетки се заморни, тогаш само споделете шише црвено вино дома.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Green Tea

Здрав, летен и исклучително пријатен! Како што се приближуваме до плажата, подготовките брзo се спремаат. Што подразбираме под тоа? Балансирана исхрана, многу вода, вежбање,...

Fine Living

Љубителите на архитектурата знаат дека има многу убави домови во делот Џорџтаун во Вашингтон, но не сите можат да се поврзат со најпознатата прва...

Fool Moon

Придружете се на нов, пооптимистички летен начин на живот следејќи четири едноставни совети. Летните месеци се неразделно поврзани со патувања, бесконечна забава и неисцрпен...

Cotton Club

Surfing swimwear – ова е нов тренд на костими за капење што ќе доминира ова лето. Бидејќи посетите на плажите се почести и неопходни,...

Advertisement