Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Антицелулитно мени: Намирници од кои масните наслаги исчезнуваат за помалку од една недела

Борбата против целулитот започнува со здрава и правилно избрана намирница, а ние ви пренесуваме комплетно мени составено по вкусни и едноставни рецепти.

Антицелулитната диета е многу разновидна и богата со вкусови, а ефектот се забележува многу брзо. Внесот на калории е ограничен на само 1.200 дневно, но само губењето на тежината не е доволно за да исчезне „портокаловата кора“.

Целулитот ќе го победите само со правилен избор на храна и физичка активност. Храна која треба да се избегнува се сувомеснати производи, црвено месо, грицки, слатки, пржена храна, разни сосови, газирани пијалоци и алкохол.

Диетата наменета за борба против омразените „покривки“ која се заснова на овошје и зеленчук, житарки и храна од цели зрна, риба, бело пилешко и млечни производи со малку маснотии.

Треба да се вклучат и добри масти како што е маслиновото масло.

Оваа диета бара значително намалување на калориите, па затоа не е добро да ја користите повеќе од пет дена. Јадењата се едноставни, богати со билки, така што оброците не се блуткави и невскусни.

Важно е да ги следите препорачаните начини на приготвување на храната и да избегнувате пржење на масло.

Исто така, неопходно е да се пијат најмалку два литра течност дневно, по можност вода. Секој оброк има одредено време – појадок е во 8 часот, ужина во 10 часот, ручек напладне, попладневна ужина во 16 часот и вечера во 18 часот.

Земете природни пробиотици, како јогурт, бидејќи го забрзува исфрлањето на штетните материи од телото.

Запекот е чест проблем кој придонесува за таложење на отпадни материи во организмот, а со тоа и формирање на целулит. Оваа диета може да помогне да се реши овој проблем.

Пред самата диета треба да направите природна детоксикација со свежо овошје, а најдобар избор се бобинки и агруми, како и јаболка.

Целулитот изгледа многу полошо ако сврзното ткиво е слабо, а за да биде цврсто, јадете храна богата со антиоксиданси како портокали, јагоди, брокула, домати и грашок, бидејќи се богати со витамин Ц, кој е многу важен за зајакнување на колагенот. Биофлавоноидите од црвеното грозје, боровинките, црешите и капините се исто така добри за кожата, бидејќи се богати со антиоксиданси, кои ја негуваат кожата и ја одржуваат цврста.

Најдобар пијалок е водата со неколку капки лимон, а добро е да јадете и супи од зеленчук. Таквата исхрана поттикнува добро варење. За време на детоксикацијата, во исхраната се додава риба подготвена на ражен или на скара. Добро е да го зачините со маслиново масло, лук и јаглика бидејќи овие зачини ја поттикнуваат циркулацијата.

ПРЕДЛОГ ЗА МЕНИ

Прв ден
Појадок: 1,5 дл млеко или јогурт со малку маснотии, лажица мед, лажица овесна каша и круша исечкана на парчиња.

Ручек: Пилешки гради во зачинет сос и варен ориз: 100 гр пилешко, 40 гр ориз, лук и магдонос по желба, 2 дл супа од зеленчук, 2 лажици кисело млеко со малку маснотии или јогурт со малку маснотии, лажица маслиново масло, сол и топла пиперка

Попладневна ужина: 1 портокал

Вечера: Салата со јајце и шунка: 60 ​​гр зелена салата, тврдо варено јајце, 50 гр шунка со малку маснотии, лажици сок од портокал, рендан рен, сол и една лута пиперка, 50 гр интегрален леб

Втор ден
Појадок: Фрапе од 1,5 дл млеко и 125 гр банана

Ручек: Тестенини во сос од печурки: 40 гр тестенини, 200 гр шампињони, чешне мелен лук, сечкан млад кромид, 2 лажици кисело млеко или јогурт, сол и бибер, 20 гр мелени ореви

Попладневна ужина: Интегрално пециво со 30 гр сирење со малку маснотии

Вечера: Салата со манго: зачинете ја салатата со три лажици сок од портокал, една лажица јаболков оцет и феферони, парче тост интегрален леб, премачкан со свежо кравјо сирење

Трет ден
Појадок: 250 гр малини, 1,5 дл млеко или јогурт, 1 лажица овесна каша, 1 лажичка мед – измешајте сè.

Ручек: Супа од зеленчук, сецкан лук: 500 мл супа од зеленчук, 200 гр тиквички и црвен пипер исечкани на коцки, 50 гр посна шунка, 50 гр грашок, сол, бибер, маслиново масло, оцет, соја сос.

Попладневна ужина: 1 јаболко

Вечера: Салата од пилешко и тиквички

Четврти ден
Појадок: Фрапе од 1,5 дл обезмастено млеко и 100 гр банана

Ручек: морска риба со ориз: 40 гр ориз, 2 филе риби по желба, лажичка сок од лимон, сол и бибер, лажичка рендан рен, лажичка мајчина душица, 2 дл супа од зеленчук, 2 лажици кисело млеко или јогурт, домат

Попладневна ужина: Интегрално пециво со 20 гр шунка – во сендвичот додадете сенф и зелена салата

Вечера: Шампињон салата: 70 гр зелена салата, 100 гр боранија, 150 гр шампињони, 3 лажички сок од портокал, една лажица сок од лимон, една лажица маслиново масло, малку мелено лукче, сол и бибер, интегрално пециво

Петти ден
Појадок: Јаболко, лажица сок од лимон, јогурт со малку маснотии, лажица овесна каша и лажица мед – измешајте сè

Ручек: Свински стек на источен начин: 150 грама месо, краставица исечена на прстени, половина бибер, 2 лажици сок од портокал, лажица јаболков оцет, половина лажица масло, сол, бибер, лажичка коријандер прав, половина чешне лук, 2 лажици соја сос, 50 ​​гр интегрален леб

Попладневна ужина: Половина ананас

Вечера: Салата со моркови и брокула: 250 гр зелена салата, 200 гр моркови, 100 гр варена брокула, 2 лажици кисело млеко или јогурт, 1 лажица сок од портокал, лажица сенф, сол, бибер, 40 гр интегрален леб, 30 гр.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Има голема разлика во годините меѓу овие познати парови, но иако се на мета на секојдневни критики, нивната љубов нема граници. Големата разлика во...

Green Tea

Дали знаевте дека ова овошје е природен лек за холестерол, крвен притисок и циркулација? Во написот што следи откријте ги сите негови придобивки за...

Cotton Club

Денот на вљубените е совршена можност да се препуштите на љубовта, а доколку сакате малку да ја подигнете температурата и да го направите овој...

Wall Street

Суперхероите можат да постигнат големи подвизи, вклучувајќи и милиони долари, а за тоа сведочи и продажбата на уникатната страница од стрипот Спајдермен, која неодамна...

Advertisement