Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Анкетирани 100.000 луѓе: Колку овошје и зеленчук треба да јадете секој ден за да бидете здрави

Истражувањето траело 30 години….

Дека е здраво да се јаде овошје и зеленчук не е ништо ново, но многу е важно да се знае какви количини ни се потребни секој ден.

Во студија објавена во списанието „Circulation“, истражувачите од Харвард откриле колку порции овошје и зеленчук треба да јадете во текот на денот за да го одржите вашето здравје на завидно ниво.

Оваа студија тврди дека наоѓа јасна врска помеѓу адекватен внес на витамини и минерали и добро здравје.

Препораката да се јаде многу овошје и зеленчук не е нова, тоа е нешто што добро го знаеме, но оваа студија утврди точна количина што е неопходна за организмот, како и кои овошја и зеленчук се најдобри.

Студијата ги анализирала податоците за исхраната на 100.000 возрасни жени и мажи од 1984 до 2014 година. Тие пополнуваа прашалници за навиките во исхраната на секои 4 години. На тој начин, истражувачите ги преминале податоците за стапката на смртност и нејзината поврзаност со внесувањето овошје и зеленчук.

Откриено е дека луѓето кои ја следеле препораката за „пет порции на ден“, живееле подолго од оние кои не ги почитувале. Учесниците кои јаделе овошје и зеленчук двапати на ден имале 13% помал ризик од смрт, 12% помал ризик од кардиоваскуларни болести, 10% помал ризик од карцином и 35% помал ризик од респираторни заболувања.

Авторот на студијата Д. Ванг нагласува дека зеленчукот како компир и пченка треба да се избегнува, додека, што се однесува до овошјето, бананите се на „црната листа“.

Од друга страна, покажано е дека овошјето и зеленчукот со бета-каротен и витамин Ц, како што се цитрусите, се многу корисни за организмот.

Исто така, пожелно е да се јаде зелен лиснат зеленчук, како што се зелена салата, спанаќ и зелка, како и бобинки и моркови.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Four Seasons

Уште на влезот се чувствува чудна енергија која не доаѓа од овој свет… Таинственото место кое се наоѓа во близина на Атина речиси никој...

Route 66

Како што дефинира речникот, супернова е експлозија на sвезда… Сега, благодарение на брендот Pagani , тој израз претставува и неверојатен хиперавтомобил со цена од...

Fool Moon

Принцот Хари пристигна во Лондон без Меган Маркл. Како што дознаваме, Хари отпатувал во Англија два дена по смртта на неговиот дедо, принцот Филип,...

Cotton Club

Плетените елеци добија нова популарност минатата година и нема да се откажат од својата позиција и оваа пролет. Ги видовме во колекциите Lacoste и...

Advertisement