Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Алергија на сонце: што е фотодерматитис и како да утврдите дали го имате

Фотодерматитис или, како што често се нарекува, “алергија на сонце” е кожна болест која се манифестира кога сте преосетливи на ултравиолетовите зраци.

Постојат два фактори кои ја предизвикуваат болеста: ендогени и егзогени. Првиот фактор е предизвикан од метаболички нарушувања или имунолошки патологии кои предизвикуваат алергии, а вториот е поврзан со супстанции што стигнуваат до кожата и се менуваат под влијание на сончевата светлина. Може да биде хлор, полен, кремови, дезодоранси, лекови или хемикалии за домаќинства. Двете форми се карактеризираат со хиперпигментација – формирање на дамки на лицето, рацете и другите делови на телото предизвикани од акумулација на меланински пигмент во кожата. Исто така, може да се појави црвенило, лупење на кожата или чешање. Појавата на одредени знаци на фотодерматитис зависи од степенот на чувствителност на ултравиолетовите зраци, типот на кожата, општата состојба на телото, времетраењето и интензитетот на изложеност на алергенот. Некои луѓе можат да се онесвестат или да имаат низок крвен притисок.

Што треба да направите?
Зафатените области треба да се третираат со пантенол или хормонален крем. Исто така, вреди да се консултирате со вашиот лекар за да добиете соодветен антихистамин.

Во третманот на фотодерматоза, козметичките процедури се добро докажани. Може да биде биоревитализација и мезотерапија – тие имаат за цел да го подобрат квалитетот на дермисот, растот на здравите клетки и да ја намалат акумулацијата на меланин во кожата. Покрај тоа, процедурите помагаат да се компензира недостатокот на хранливи материи, длабока хидратација, нега, обновување на кожата и продолжување на нејзината убавина и младост.

Не заборавајте да ја спречите болеста – особено ако знаете дека ќе мора да поминете многу време на сонце. Во овој период, се препорачува да се ограничи употребата на парфем, да се користи крем за сончање со висок заштитен фактор, доколку е можно, да се сончате само наутро или навечер. Исто така, треба да ги исклучите активните козметички процедури пред да одите на море.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Приватните авиони се дел од секојдневниот живот на најбогатите луѓе во светот, но очигледно, овој модел ќе биде достапен само за некои од нив…...

Fool Moon

19-годишникот е фудбалер на Форт Лодердејл. Ромео Бекам во моментов живее во Мајами, откако ги заврши студиите во Обединетото Кралство на почетокот на оваа...

Four Seasons

Кога актерот Марлон Брандо го купи приватниот остров Териароа, по снимањето на „Бунт на Баунти“ на блиските Тахити и Муреа, тој го опиша островот...

Cotton Club

По импресивниот успех во Париз, Шангај и Лондон, изложбата „Кристијан Диор: Дизајнер на соништата“ наскоро ќе ужива долго во Музејот во Бруклин, во Њујорк....

Advertisement