Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Ако сте исцрпени, кофеинот „ќе ве дигне“, но не смеете да претерувате – Какви ефекти има кафето врз организмот и дали помага при дијабетес и срцеви заболувања

Дали миризливото кафе е вашата главна состојка за појадок? Дали го пиете од навика или поради привлечен вкус и стимулативно дејство? Дали сме навистина поконцентрирани после шолја кафе …?

Кафето содржи кофеин, исто како вистински чај, какао, газирани пијалоци и лекови против болки. Количината на кофеин зависи од типот на кафе што ќе го избереме и исто така и од неговата подготовка. Филтрираното кафе има најмногу кофеин, проследено со турско и инстант кафе. Кофеинот го стимулира нашиот мозок и за кратко ја зголемува неговата продуктивност.

Го зголемува лачењето на допамин и адреналин и нè исполнува со чувство на будност и зголемено внимание. Ефектот на кофеинот достигнува врв 15-45 минути по ингестијата.

Кофеинот нè „крева“ со блокирање на нормалното функционирање на аденозин. Улогата на аденозин е да ја забави мозочната активност и да нè смири. Европскaта агенција за безбедност на храната (ЕФСА) известува дека 75 мг кофеин (количината содржана во просечна шолја кафе) го зголемува селективното внимание (концентрирање на важни стимули) и трајното внимание (долгорочно одржување на концентрацијата).

Поголем внес на кофеин од две чаши не носи засилени ефекти врз будноста или концентрацијата. Потрошувачката на кофеин е поврзана со намалување на когнитивниот пад, особено во староста, и исто така се смета дека делува заштитно од Алцхајмеровата болест. Во случај на Паркинсонова болест, пиењето кафе го намалува ризикот од развој или го одложува. Кафето исто така може да влијае на помалата инциденца на депресија.

Во случај на краткотрајна исцрпеност (работа во смени, долги возења или навикнување на друга временска зона), кофеинот има корисен ефект, но не треба да го претеруваме со поголеми количини кафе подолго време.

Како кофеинот влијае на различни состојби

Рак: Пиењето кафе може да ја намали појавата на рак на црниот дроб и цироза на црниот дроб. Три шолји кафе можат да го намалат овој ризик за половина. Рак на простатата, бубрезите, дебелото црево и ректумот – кај сите, умереното консумирање кафе може да биде заштитно.

Срцеви заболувања и дијабетес: Истражувачите од Медицинскиот центар Бет Израел acакониес и Школата за јавно здравје на Харвард заклучија дека пиењето кафе не влијае негативно на срцевите заболувања и мозочниот удар, умереното пиење кафе штити дури и од срцеви заболувања и мозочен удар.

„Умерено“ пиење кафе значи две европски лажички кафе. Пиењето кафе може да помогне во стабилизирање на нивото на гликоза во крвта, па дури и да ја намали желбата за слатки. Причината за ова лежи во врзувањето на кофеинот со опиоидните рецептори, што ги спречува да посегнат по други стимуланси, на пр. торти.

Истражувањата покажаа дека кафето во мозокот предизвикува механизам што предизвикува ослободување на BDNF фактор или мозочен невротрофичен фактор. Кофеинот од кафе може да помогне во одржувањето на младоста на нашите мускули и мозок.

Просечната шолја кафе содржи 85 мг кофеин, шолја чај 20-45 мг, конзерва газиран пијалок 30-48 мг. 30 гр темно чоколадо содржат 20-120 мг кофеин.

Колку најмногу?

Препорачаната дневна количина на кофеин е до 400 мг – 4 шолји кафе (секоја содржи 80-85 мг). Единечната доза не треба да надминува 200 mg. Сите дополнителни 100 мг кофеин над препорачаните може да го влошат квалитетот на сонот, особено ако кофеинот се консумира непосредно пред спиење.

Поединци се почувствителни на ефектите на кофеинот од другите и може да имаат несакани ефекти. Кофеинот не е единствениот виновник за негативните ефекти од пиењето кафе, може да биде чувствителност на супстанции формирани при печење (шеќери и масла) или на други несакани супстанции што можат да бидат присутни во кафето.

Вишокот кофеин има негативни ефекти: нервоза, раздразливост, несоница, забрзано чукање на срцето и треперење на мускулите. Прекумерната потрошувачка на кафе го иритира стомакот и не се препорачува за луѓе со стомачни проблеми.

Фактори кои влијаат на тоа како реагираме на кофеинот се полот (мажите се почувствителни од жените), телесната тежина, возраста, лековите и здравствениот статус. Генетиката исто така може да има влијание.

Кофеин и спорт?

EFSA ја препознава врската помеѓу потрошувачката на кофеин и перформансите на обуката за издржливост со подобри перформанси и помалку напор за вежбање. Ефектите на кофеинот врз краткорочно вежбање со висок интензитет се уште не се јасни. Се смета дека кофеинот внесен по вежбање влијае на последователната регенерација на ткивото.

Кафе и жени

Внесувањето кофеин до 200 mg се препорачува за време на бременоста (исто како и за време на доењето). Студиите во текот на изминатата деценија не обезбедија убедливи докази дека умереното пиење кафе негативно ќе влијае на плодноста или компликациите при породување.

Кафе и слабеење?

Само пиење кафе нема значајно влијание врз метаболизмот и само пиење кафе сигурно не е кратенка за тенок струк.

Млеко во кафе?

Ако пиете кафе со додаток на млеко, обрнете внимание на тоа како работи за вас. Ако се чувствувате надуени после тоа, проблемот може да биде во преосетливост на лактоза, тоа ретко е причина за алергии на млечни протеини. Секако, додавањето домашно нехомогенизирано млеко во кафето е посоодветно отколку додавањето бел шеќер (истото важи и за вештачки засладувачи – дури и оние без калории). Кафето со 1 dcl домашно полномасно млеко содржи околу 293 kJ (70 kcal), белото кафе со 2 dcl млеко 586 kJ (140 kcal). Таквото кафе може да ја замени попладневната закуска ако ја пиете без шеќер и во рамките на соодветниот внес на енергија. За дополнителна сладост, наместо тоа додадете цимет, кардамон или горчливо какао.

Корисни активни состојки?

Кафето содржи полифеноли (хлорогена киселина), биофлавоноиди, витамини и минерали. Во моментов нема студија за да докаже колку нашето тело всушност прифаќа. Корисните ефекти на кафето се исти со кофеинот и без кофеин, така што не се само корисните ефекти на кофеинот, туку придобивката доаѓа од комбинираното цело печено зрно кафе. Треба да се знае дека изолираниот кофеин може да биде и токсичен.

Турско, инстант или капучино?

Кога купувате инстант кафе, проверете дали содржи само една состојка: лиофилизирано кафе. Адитиви на капучино во прав и мешавини од 2 во 1 и 3 во 1 кафе може да бидат шеќер, сируп од гликоза-фруктоза, синдром на инвертен шеќер, сушен шеќер од трска, млеко во прав и ароми. Овие додатоци не се добри за здравјето. Што е со ладеното кафе во тетрапак? Наместо тоа, подгответе домашно кафе, изладете го и додадете млеко, крем или нерафиниран шеќер ако сакате. Секогаш пијте чаша вода со кафе, и секако не е лошо да одберете органски одгледувано кафе, бидејќи во неговото конвенционално производство се користат многу пестициди.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Славниот писател објави 25 „упатства за среќа“ на својот блог, врз основа на цитати од неговите познати книги како „Алхемичарот“, „Дневникот на волшебникот“ и...

Cotton Club

Не толку одамна, американскиот бренд Rowing Blazers го лансираше легендарниот џемпер „Принцеза Дајана“ со слатки овци. Не е тајна дека Лејди Ди била икона...

Fool Moon

Ако го обожававте филмот Титаник, секакo не заради трагедијата, туку заради искрената љубовна приказна на Роуз и Џек, или цел живот сонувавте дека ќе...

Four Seasons

Светли бои како портокалова, тиркизна и розова, симетрија, носталгија за минатото во старите возови, телефонски штандови и заборавени сообраќајни знаци, хотели и светилници …...