Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Ако сакате да изгубите тежина, нутриционистите препорачуваат 6 пијалоци што топат маснотии!

Доколку сакате да бидете во топ форма, покрај балансираната исхрана, исто така овие пијалоци можат да ви помогнат…

Ако се обидувате да изгубите тежина, покрај правилната исхрана, многу е важно и тоа што го пиете, велат нутриционистите. Хидратацијата е клучна за слабеењето, а многумина ја занемаруваат.

Нутриционистите откриле кои пијалоци се најдобри како средство за слабеење. Ако сакате да ја доведете линијата до совршенство, изберете ги овие пијалоци:

1. СОКОВИ ОД ЗЕЛЕНЧУК

Соковите од зеленчук се одличен извор на калиум и витамин Ц, но имаат многу помалку шеќер од овошните сокови. Покрај тоа, добивате голема количина на растителни влакна, а влакната помагаат дигестивниот тракт да работи подобро.

2. ЦРН ЧАЈ

Црниот чај е богат со кофеин и може да помогне во потиснување на апетитот. Докажано е и дека другите соединенија што се наоѓаат во овој чај можат да помогнат во процесот на разградување на масните наслаги, вели нутриционистот Ендру Вилсон.

3. КЕФИР

Кефирот е богат со пробиотички лактобацили кои ни помагаат да останеме сити подолго. Има мала содржина на маснотии и само 100 калории по чаша. Една порција од овој пијалок има дури 13 грама протеини. Тој е одличен пробиотик, затоа влијае на цревата и го забрзува метаболизмот.

4. ЗЕЛЕН ЧАЈ

Катехините во зелениот чај позитивно влијаат на согорувањето на калориите.

5. СОЈА МЛЕКО

Студија објавена во Journal of American Dietetic Association открива дека луѓето кои пиеле млеко од соја изгубиле килограми побрзо од оние кои не го конзумирале пијалокот.

Друга студија од 2012 година откри дека жените кои пиеле чаша соино млеко 4 недели пријавиле значително намалување на обемот на струкот. Нутриционистите забележуваат дека овој пијалок не треба да се претерува.

6. СМУТИ СО БОРОВИНКИ

Ќе ви требаат:

Половина чаша бадемово млеко

Грст боровинки

1 банана

Малку вода

Подготовка: Ставете ги состојките во блендер и пијалокот е подготвен.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Славниот актер, продуцент и производител на пенливо вино, се испроба во улогата на моден дизајнер, благодарение на новата соработка со брендот Brioni… Холивудскиот миленик...

Four Seasons

Уште на влезот се чувствува чудна енергија која не доаѓа од овој свет… Таинственото место кое се наоѓа во близина на Атина речиси никој...

Route 66

Како што дефинира речникот, супернова е експлозија на sвезда… Сега, благодарение на брендот Pagani , тој израз претставува и неверојатен хиперавтомобил со цена од...

Fool Moon

Принцот Хари пристигна во Лондон без Меган Маркл. Како што дознаваме, Хари отпатувал во Англија два дена по смртта на неговиот дедо, принцот Филип,...

Advertisement