Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Ако поголем дел од денот седите, тогаш мора да ја консумирате оваа храна

Седењето не е добро за телото или за здравјето

Работата, за многумина, зафаќа поголем дел од денот.

И, тоа, во најголем дел, значи многу седење.

Сигурни сме дека не треба да потенцираме дека долгото седење не е добро за вашето тело, но исто така и за вашето здравје.

Сепак, треба да знаете дека, за време на долго седење, се зголемува чувството на глад, се зголемува нивото на шеќер во крвта, но и крвниот притисок.

Сето ова, до одреден степен, може да се реши со соодветна диета.

Зајакнување на имунитетот

Ананас – покрај бананите, ананасот е едно од најпопуларните тропски овошја. Во него се скриени многу витални супстанции. Како прво, бромелаин, ензим кој го забрзува метаболизмот и има антиинфламаторно дејство. Покрај тоа, еден дел од ананасот ја покрива целата дневна потреба за витамин Ц, што дополнително ќе го зајакне вашиот имунолошки систем.

Маслиново масло – Маслиновото масло е многу здраво, бидејќи ги намалува воспалителните процеси во организмот и го намалува ризикот од кардиоваскуларни заболувања.
Куркума – Позната по својата интензивна портокалова боја, куркумата има одличен ефект врз целото тело. Овој зачин, меѓу другото, делува и на воспаление и штити од Алцхајмерова болест.
Треба да јадете барем малку куркума секој ден, ако долго седите на работа и редовно не спортувате.

Мускулни клетки

Бобинки – Можете да изберете јагоди, рибизли, боровинки. Со редовна употреба, малите витамински бомби ги намалуваат воспалителните процеси во организмот благодарение на флавоноидите што ги содржат. Покрај тоа, ова овошје е одлично за варење, зајакнување на одбранбените механизми на организмот и забрзување на метаболизмот.
Авокадо – Неговите незаситени масни киселини ги сфаќаат мускулните клетки како здрави и се борат против маснотиите околу стомакот.

Риба и орасни плодови
Лосос или јагула – овие риби содржат омега 3 масни киселини кои телото не може да ги произведе самостојно. Есенцијалните масти се важни за многу процеси: на пример, за метаболизам и против воспаление. Оревите содржат и омега 3 масни киселини, а бадемите содржат многу антиоксиданс витамин Е. Според тековните студии, 60 грама бадеми на ден се доволни за да се заштитите од дијабетес и кардиоваскуларни заболувања.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Дали ви се допаѓа? Шерон Стоун сите ја познаваме како актерка, а таа веќе долго време има едно, да речеме, хоби. Имено, sвездата на...

Four Seasons

„Секој има соништа. Само, не се сите реализирани. Хозе Паронела сонувал еден ден да изгради замок во посебен дел на Австралија. И, тој го...

Green Tea

Наместо скапи производи, секогаш можете да се свртите кон природни производи за нега на коса. Нивната предност е што тие не само што се...

Fool Moon

Долги години, 57-годишниот актер Бред Пит беше познат како еден од најатрактивните во Холивуд. На неговиот шарм не се спротивставија многу жени, меѓу кои...

Advertisement