Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Ако го имате ова на вашето око итно одете на лекар! Една промена укажува на ненадејна смрт!

Симптоми кои укажуваат на срцев удар се главно болка во градите, слабост, замор, тешкотии во извршувањето на основните функции, гадење и висок крвен притисок. Сепак, малку луѓе знаат дека заматениот вид може да укаже на срцев удар. Ако одеднаш не можете да видите јасно на едното или на обете очи, тоа може да значи дека сте изложени на ризик од срцев удар.

Ако се појави заматен вид во комбинација со симптоми како што се парализа на едната страна од телото, тешкотии да разберете што ви зборува некој, конфузија и губење на рамнотежа, веднаш повикајте брза помош. Експертите посочуваат дека срцев удар може да се појави на која било возраст, но тие истакнуваат дека најзагрозени се луѓето со зголемено ниво на холестерол во крвта и висок крвен притисок.

Истражувањата докажуваат дека луѓето одат на очен лекар главно за да ги контролираат диоптрите, но тие не знаат дека опасните прегледи на окото можат да откријат опасни болести.

Тешките болести како што е ракот честопати не даваат јасни симптоми, особено на почетокот, но прегледот на окото може да воспостави разни промени во телото. Експертите истакнуваат дека е потребно да се оди на офталмолог најмалку на секои две години. Дијабетесот може да доведе до слепило и ако не се лекува може да биде фатален, а очниот лекар генерално го препознава по изразените крвни садови во централниот дел на мрежницата.

Наљудувајќи ги промените во зеницата и бојата на оптичкиот нерв, офталмологот може да ги препознае знаците што укажуваат на развој на тумор во мозокот, а доколку се забележат промените, веднаш се дава упатување до невролог. Исто така, лекарот може да забележи бел круг околу рожницата што укажува на висок холестерол и кардиоваскуларни заболувања. Набљудувањето на оптичкиот нерв може да открие мултиплекс склероза, а раскинатите крвни садови во областа зад окото укажуваат на висок крвен притисок.

Во комбинација со симптоми како што се парализа на едната страна од телото, тешкотии да разберете што ви зборува некој, конфузија и губење рамнотежа, веднаш повикајте брза помош. Експертите посочуваат дека срцев удар може да се појави на која било возраст, но тие истакнуваат дека најзагрозени се луѓето со зголемено ниво на холестерол во крвта и висок крвен притисок.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Route 66

FIA WRC или Светскиот рели шампионат привлекува обожаватели ширум светот, а дрифтинг мајсторот Кен Блок е една од најголемите sвезди во светот на автомобилизмот....

Cotton Club

Долгата коса е симбол на женственост, но кратката коса може да изгледа и многу женствено и секси. Ова го докажуваат и познати дами за...

Fine Living

Познатата дестилерија Macallan е инспирирана од ерата на деведесеттите … Всушност, тие само што го претставија својот нов единечен слад, роден во една деценија,...

Fool Moon

За сите оние луѓе кои постигнуваат врвни резултати или даваат се од себе во животот, се вели дека се родени под среќна sвезда. Оваа...